6 důvodů proč dochází ke zdražování v ČR

Natálie Havlíčková
Přečteno 81x

V posledních měsících začalo vše v České republice rapidně zdražovat a spolu s tím roste i cena zemědělské půdy. Jaké jsou ale důvody tak výrazného zdražování, které se vymyká běžnému meziročnímu růstu cen zboží? Nejen na to se společně podíváme v dnešním článku o inflaci a jiných příčinách zvyšování tržních cen.

Zdražování podléhá vlivem inflace každoročně každá služba či zboží. Letošním roce docházelo, a pravděpodobně stále docházet bude, k výraznějšímu zdražování než jsme zvyklí. Předmětem zdražování bude v roce 2022 mimo jiné také zemědělská půda, proto je právě teď před jejím zdražením vhodná doba na investici do orné půdy, která vám svou zaručeně rostoucí hodnotou i v době krize přinese zisk.

Na zdražování v různých odvětvích se podepsaly jiné příčiny, kde vám v krátkosti představíme ty nejvýznamnější:

  • Pandemie

Pandemie způsobila zdražování v řadě odvětví. V návaznosti na pozastavení celosvětové výroby v době koronaviru následně došlo k prodloužení dodacích lhůt a výrazného nedostatku výrobních materiálů. To vše v současnosti pociťuje například odvětví elektroniky, kde dochází kvůli nedostatku čipů k rapidnímu růstu tržních cen.

  • Inflace

Inflace meziročně stále roste a dle analytiků tento trend ani v roce 2022 neustoupí. Právě v příštím roce se má míra inflace vyšplhat až na 7 %. Z tohoto důvodu je čas začít zvažovat zhodnocení vašich prostředků a bezpečně investovat. Jako vhodná a stabilní investice v nejisté době je považována zemědělská půda, jejíž hodnota stále společně s výší inflace poroste a pro vás tak v případě investice přináší jistý zisk. Více o inflaci a jejím vlivu na cenu zemědělské půdy se dočtete ZDE.

  • Ceny na burze

Ceny energií jsou způsobeny několika příčinami, jednou z nich je vzrůst cen energií na burze. Ty rostou z důvodu nevídaně drahých emisních povolenek, úpadkem německých jaderných elektráren nebo také kvůli zvyšující se hodnotě plynu, za kterou může jeho nedostatek. Na cenách energií se ale stejně jako na cenách z jiných trhů podepsala pandemie.

  • Cena ropy

Velmi rychlou změnu cen jsme mohli zaregistrovat na čerpacích stanicích. Za to může prudký vzrůst ceny severomořské ropy Brent, což bylo způsobeno energetickou krizí. Strmý návrat k původním cenám benzínu a nafty nemůžeme očekávat. Jejich současnou vysokou cenu ovlivňuje také momentálně silná hodnota amerického dolaru.

  • Cena lidské práce

Společně s inflací je zvyšující se cena lidské práce jedním z důležitých faktorů způsobující zdražování potravin. Mimo to se markantně koronavirem zvýšily také náklady na výrobu a distribuci potravin a to se odráží v jejich tržních cenách. Došlo k omezením na pracovištích a zpomalila se výroba, docházelo k omezené distribuci a výrobcům se generovaly vysoké náklady na zpřísněná hygienická opatření.

  • Úroková sazba ČNB

V současné době dochází k neustálému zdražování hypoték. Může za to právě úroková sazba České národní banky. Ta je zvyšována za účelem zmírnění očekávané enormně vysoké inflace v roce 2022. Momentální průměrná úroková sazba hypoték činní 2,54 procenta.

Jak vyzrát na zdražování ?

V současné nejisté době je třeba mít nějakou jistotu, která vám poskytne pocit bezpečí. Při zdražování na trhu vám stabilitu mohou přinést dobře zhodnocené finance, které teď před zdražováním chytře investujete. Půda pro vás může být jednou z těch prověřených investic, které vám přinesou pocit bezpečí i nejistých časech. Více o výhodách investice do zemědělské půdy si můžete přečíst ZDE.

Pokud byste se chtěli o zdražování a jeho příčinách dozvědět více, můžete si přečíst článek, který je založen na rozhovorech s ekonomickými analytiky => Proč zdražuje skoro vše?

V případě dotazů neváhejte kontaktovat autorku článku.

Poslat dotaz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


„Máme dlouholeté zkušenosti v oboru a inovační propojení aukčního prodeje s online prostředím.“Naše aukce