7 rad při prodeji pozemku či jiné nemovitosti

Tereza Zavadilová
Přečteno 96x

Uvažujete nad prodejem své nemovitosti a chcete vědět, jak se na takovou situaci nachystat? Před samotným zahájením prodeje se zkuste zamyslet, zda se do prodeje pustíte sami nebo oslovíte realitní kancelář či jiný portál. Důležitá je příprava. Prodej nemovitosti je velká zodpovědnost, aby se vám proces dobře zahajoval, podívejte se na 7 užitečných rad, které vás nasměrují. Vyvarujete se tak nežádoucím situacím a prodej vám nebude přidělávat starosti.  

TIP: Přečtete si také článek 7 rad při nákupu pozemku či jiné nemovitosti

1. Poraďte se s oborníky

Rozhodli jste se prodat svou nemovitost na vlastní pěst a neprodleně po vystavení inzerátu na internetu se vám místo zájemců ozývají realitní makléři. Proč? Makléři se chopí příležitosti, aby získali kontakt na prodávajícího. Výsledkem je, že se vás snaží přemluvit k prodeji vaší nemovitosti právě u nich. Toto rozhodnutí tedy představuje výzvu a vyžaduje spoustu vašeho času a trpělivosti

Je tedy otázkou, zda se do prodeje pustit sám nebo se poradit s odborníky. Výhodou prodeje bez makléře je, že neplatíte provizi, na druhou stranu ale nemáte žádné starosti.

TIP: Poradíme vám s prodejem, máme více než 5 let zkušeností. Můžete nás kontaktovat ZDE.

2. Stanovte dobře cenu

Přemýšlíte, jakou stanovit cenu tak, abyste neprodělali? Realitní trh je různorodý. Při prodeji nemovitosti se zohledňují různá kritéria. Příliš nízká cena by ale znamenala na nemovitosti zbytečně prodělat. Vysoká cena naopak prodej zpomalí. Je více než pravděpodobné, že se nenajde zájemce tak jednoduše, jak jste si představovali. Zároveň se však snažte vyvarovat zlevňování. V potenciálních kupujících časté zlevňování z původní ceny vzbuzuje nedůvěru nebo pocit nekvalitního subjektu. 

TIP: Jak zjistit aktuální tržní cenu vašeho pole? Poraďte se s odborníky a nechte si udělat nezávazný odhad ceny vašeho pozemku ZDE. 

3. Zjistěte si o nemovitosti vše

Při prodeji nemovitosti je zásadní být dobře informován o veškerých náležitostech, které nemovitost vystihují. Jedná se o různé technikálie, parametry, dokumenty a také třeba smluvní vztahy. Typickým případem může být, že pozemek nevlastníte sami. V ideálním případě tak o prodeji vašeho podílu informujte další spoluvlastníky. Zkušení makléři ale ví, jak při prodeji takového pozemku postupovat

TIP: Podívejte se, jaké faktory pozemku jsou zásadní. Klikněte ZDE.

4. Vymezte si prostor na prohlídky

S předchozím bodem se pojí i tento. A to z toho důvodu, že při osobním setkání je velice důležitý nejen první dojem, ale i celková schopnost komunikace po celou dobu prodeje. Jak samotné prohlídky, tak následující postup vyžadují spoustu vašeho času. Proto je dobré se zamyslet, zda se neobrátit na někoho se zkušenostmi, včetně toho, že celý proces vyřídí za vás. 

5. Oslovte jednoho makléře 

Často si můžete všimnout, že více makléřů nabízí jednu nemovitost. Mnohdy to plyne z úvahy, že prodej proběhne mnohem rychleji a za více peněz. Zájemci se pak ale obrací na odlišné společnosti a snaží se jednat o jiné ceně. Pokud má vše na starosti pouze jeden makléř, dokáže lépe vyfiltrovat spekulanty a má o prodeji mnohem lepší přehled. 

6. Věřte odborníkům

Realitní oblast má své odborníky, jako každá jiná. Je důležité věřit těm, kteří se na danou věc spelializují. I v tomto případě se snažte vyhnout laickým radám či úvahám a raději se skutečně obraťte na profesionály.

TIP: V případě dotazů se neváhejte obrátit na naše zkušené makléře. Pro kontakt klikněte ZDE.

7. Dbejte na smlouvu 

Dostáváme se k jednomu z nejdůležitějších kroku. Ať už se rozhodnete prodat vaši nemovitost vlastními silami nebo za pomoci realitní kanceláře, ošetřete si veškeré náležitosti smlouvami. Zaručíte si tím férový postup a nemusíte se bát podvodu. 

TIP: Přečtěte si také náš článek o tom, co nesmí chybět v kupní smlouvě ZDE. 

Věříme, že teď už jste na případný prodej dostatečně připraveni. Pokud se ale nedokážete rozhodnout, zda k prodeji přizvat makléře či si vše obstarat sám, zkuste prodej prostřednictvím aukce na našem portále. Budete pány celého prodeje, ale v případě nesrovnalostí se můžete obrátit na naše zkušené makléře

V případě dotazů neváhejte kontaktovat autorku článku.

Poslat dotaz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


„Máme dlouholeté zkušenosti v oboru a inovační propojení aukčního prodeje s online prostředím.“Naše aukce