Rubriky

Odebírejte novinky do emailu

Loading

Sledujte nás

Fotovoltaika na pozemku: rady do začátku

Petra Bilaniukova
Přečteno 1256x

Nárůst zájmu o alternativní zdroje elektrické energie je v dnešní době více než patrný. Mezi ty nejžádanější patří fotovoltaické elektrárny, které produkují energii ze slunečního záření. Vzhledem k rostoucímu zájmu o fotovoltaiku se tak vyskytují zajímavé příležitosti pro vlastníky pozemků. Není to ale tak jednoduché, jak se na první pohled může zdát, proto vás v dnešním článku provedeme základními termíny a kroky, které byste měli znát.

3 věci, které potřebujete pro stavbu fotovoltaické elektrárny na pozemku

Než vůbec začnou vaše úvahy o stavbě solární elektrárny, musíte se ujistit, že máte všechny potřebné prostředky, které ke stavbě potřebujete, mezi ty se samozřejmě řadí:

Vhodný pozemek: Pro stavbu velké fotovoltaické elektrárny potřebujete samozřejmě vhodný pozemek. Později v článku rozebereme, jaká kritéria by pozemek měl splňovat, aby se vyplatilo na něm solární panely postavit. 

Finanční prostředky: Stavba fotovoltaické elektrárny je náročná finančně, proto byste si měli zjistit, do jaké finanční výše by se dostala fotovoltaická elektrárna na vašem pozemku. Existuje dost firem, které v tomto směru nabízí poradenství, případně se s dotazem můžete obrátit i na některého z dodavatelů elektřiny. S konkrétními kroky by vám měl umět poradit i dodavatel solárních panelů.

Čas a trpělivost: Zatímco v sousedních státech trvá postavit solární elektrárnu pár měsíců, u nás se tato lhůta může snadno vyšplhat na několik let. Pro povolování stavby solární elektrárny u nás totiž neexistuje jednotný postup, kterým by se úředníci měli řídit. Obratem k lepšímu v procesu schvalování by nyní mohla být energetická krize a právě zvýšená poptávka pro alternativních zdrojích energie.

Ucelené informace o fotovoltaických elektrárnách najdete v příručce od Ministerstva pro místní rozvoj.

Jaký pozemek je vhodný pro stavbu fotovoltaické elektrárny?

Rozhodně ne každý pozemek splňuje požadovaná kritéria pro stavbu fotovoltaické elektrárny. Zde máte seznam vlastností, které pozemek musí mít, aby splňoval požadavky na stavbu solární elektrárny:

  • dostatečná rozloha pozemku bez přerušení
  • pozemek by měl mít ideálně plochý terén
  • na pozemku by se neměly vyskytovat mokřady a jiné chráněné plochy
  • pozemek by se měl nacházet v blízkosti již vybudované infrastruktury
  • pozemek by měl být přístupný z veřejné komunikace
  • na pozemek by měl být dobrý přístup slunečního záření 

V těchto kritériích se samozřejmě mohou vyskytovat výjimky, a proto pokud se domníváte, že váš pozemek by pro stavbu solární elektrárny mohl být vhodný, rozhodně si domluvte konzultaci s odborníkem, který vám poradí. 

Hledáte vhodný pozemek pro realizaci fotovoltaické elektrárny? Nabízíme pozemky v Divišově u Benešova! Pokud aukce není aktivní, kontaktujte makléře a ověřte si dostupnost pozemku.

Agrovoltaika – ideální řešení pro zemědělce

Odpůrci fotovoltaických elektráren často argumentují, že díky výstavbě fotovoltaických elektráren ubývá v Česku orné půdy. V prvé řadě je potřeba říct, že většina fotovoltaických elektráren, které se u nás nachází, je postavena na střechách staveb. A v druhé řadě bychom vám rádi představili způsob, jak je možné postavit na pozemku solární elektrárnu, a ve stejnou dobu na něm i nadále hospodařit

Ideálním řešením pro zemědělce by mohla být tzv. agrovoltaika. Jde o poměrně nový druh výstavby fotovoltaické elektrárny, která narozdíl od té klasické nebrání v pokračování hospodaření na pozemku

Panely agro-voltaické elektrárny se umisťují ve výši například 5 metrů nad povrchem, kdy plodinám pod sebou vytvářejí prostředí polostínu, který určitým plodinám prospívá více než přímé slunce. Druhou možností umístění panelů je vytvoření svislých alejí na poli. Jednotlivé řady mezi sebou musí mít dostatečné rozestupy, aby si vzájemně nestínily, čímž také vzniká prostor pro obhospodařování půdy. 

Kazí fotovoltaika kvalitu půdy?

Na závěr bychom rádi dodali, že žádný z klasických ani z těch více moderních modelů fotovoltaické elektrárny žádným způsobem neničí kvalitu půdy. Při výstavbě klasické solární elektrárny se pole sice na dočasnou dobu změní na pole solárních panelů, ale z dlouhodobého pohledu nijak nedojde k poškození půdy, na které panely stojí. 

Hledáte pozemky vhodné k investici? Prohlédněte si aktuální nabídku: www.investicevaukci.cz/aktualni-aukce-investic/

V případě dotazů se neváhejte obrátit na autorku článku.

Poslat dotaz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


„Máme dlouholeté zkušenosti v oboru a inovační propojení aukčního prodeje s online prostředím.“Naše aukce