Jak na to: Změna územního plánu

Petra Bilaniukova
Přečteno 4816x

Pokud kupujete pozemek s investičním potenciálem, nebo máte zkrátka jen v plánu investovat nějaké peníze do pozemků, územní plán pro vás nesmí být cizím slovem. Abyste mohli pozemek využít na účel, za kterým ho kupujete, možná vás totiž čeká proces změny územního plánu. Nemusíte mít ale strach, dnes přinášíme několik užitečných informací, které vám pomohou k úspěchu. Článek vznikl ve spolupráci se správkyní portálu, Ing. Nikolou Jungmannovou.

Jak změnit využití pozemku?

Pokud se vlastník rozhodne změnit využití svého pozemku v územním plánu, má dvě možnosti. Tou jednodušší je podat žádost o změnu územního plánu. Vzory této žádosti by měly být vyvěšené na stránkách konkrétní obce. Výhodnější však je dojít si nejprve na stavební odbor, na oddělení územního plánování, zjistit více informací o možnostech, které se vlastníkovi nabízí. 

Pro vyjednávání na úřadech je výhodné zajistit si územní studii, ve které bude přesně zakreslené, co s konkrétním pozemkem vlastník zamýšlí, jaké výhody to přinese obci a jejím občanům. Pokud vlastník nechce nebo např. nemá prostředky zajistit územní studii, je i tak důležité mít jasnou vizi, jak by chtěl s pozemkem naložit. Na úřadě se dozví přinejmenším to, zda je obec změně územního plánu nakloněna, což je pro vlastníka snad vůbec nejdůležitější informace, než začne podnikat kroky, které jsou časově i finančně náročnější.

Co se děje dál?

Pokud nám úřad dá zelenou, podáváme žádost o změnu územního plánu. Přichází období, kdy se k naší žádosti vyjadřují všechny podstatné úřady, jako je například stavební úřad a již zmiňované územní plánování, obec, doprava, životní prostředí… Je důležité mít plán s pozemkem dobře promyšlený tak, abychom snížili hrozbu zamítnutí byť jen na jednom z mnoha úřadů, kterými bude žádost procházet.

INFO: Na odboru životního prostředí budou posuzovat například bonitu půdy a ochranná pásma.

Kdy podat žádost o změnu územního plánu?

Podání žádosti o změnu územního nebývá stanoveno konkrétním termínem. Je tu opět více možností. Buďto žádost můžeme podat kdykoliv, nebo si počkáme na období, kdy obec musí aktualizovat územní plán. To se děje jednou za 4 roky. Je dobré přijít s žádostí právě v tu chvíli, kdy obec vymýšlí nové změny v územním plánu. Můžeme si také počkat na chvíli, kdy obec zveřejní finální návrh na nové změny – to je chvíle, kdy tento návrh prochází přes všechny úřední desky. Ve chvíli, kdy vyvěsí informace o změnách, je dobré jim zaslat naši žádost s návrhem. Důležité je si zkrátka hlídat informace o dění v obci třeba na stránkách. 

V každém případě je na místě být dobře připravený a mít změny územního plánu odůvodněné nejen tím, co přinesou nám, ale i tím, co přinesou samotné obci. Opět je velmi dobrým pomocníkem územní studie, kterou si můžeme nechat udělat.

TIP: Dávejte pozor i na typ využití sousedních pozemků. Pokud se váš pozemek nachází v blízkosti ploch pro skladování a výrobu, bude těžké přesvědčit obec, že byste si na pozemku chtěli postavit rodinný domek. Naopak by tento pozemek mohl sloužit také jako prostor pro skladování či by bylo možné zvážit další objekty s funkcí výroby a skladování.

A co sousedi? Výhoda nebo ne?

Už jen při úvahách o změně využití vašeho pozemku by vás měla napadnout možnost kontaktovat majitele sousedních pozemků. Třeba by dávalo větší smysl, aby se vaše pozemky spojily ve větší plochu, která bude pro váš záměr přínosnější. Můžete nabídnout, že pozemky odkoupíte, nebo do žádosti o změnu územního plánu zkrátka půjdete společně. V tomto případě by se jednalo o velkou výhodu. Pokud se ale vlastníci mezi sebou domluvit nedokážou, můžete se bohužel snadno dostat do několikaletých sporů. 

V územním plánu se dá změnit i celé území. Musíte se ale zamyslet nad tím, jestli pro budoucí postup s využitím pozemku budete potřebovat právě i sousední pozemky. Se změnou územního plánu by sousedi měli v každém případě souhlasit.

Na co ještě myslet?

Nesmíme zapomínat na to, že pro využití plného potenciálu konkrétního pozemku to změnou územního plánu nekončí, ale naopak začíná. Musíme zajistit dopravní obslužnost (pokud to vůbec bude možné), zasíťování pozemku nebo další potřebné úpravy, které budou potřeba. Vše je potřeba promyslet s ohledem na vizi, kterou u daného pozemku máme.

TIP na závěr: Některé pozemky na www.investicevaukci.cz nabízíme s vypracovanou odbornou analýzou, která při změnách územního plánu a vůbec přemýšlení nad ním poslouží jako dobrý podklad.

V případě dotazů se na nás neváhejte obrátit.

Poslat dotaz

Komentáře (2)

 1. hlina57@email.cz Odpovědět
  31.10.2022 8:05

  Dobrý den .Prosím vás mám takovou zkušenost z stavebním úřadem . K věci v roce 2007 jsem požádal o změnu pozemku na stavební , v roce 1997 byla parcela stavební , tak jsem na části parcely postavil dům, v roce 2007 jsem zjistil že mne stavební úřad změnil zbylou část parcely , na nestavební parcelu , tak jsem požádal 2007 o změnu a aby mne jí vrátily do té podoby jak byla v roce 1997 , tak se nestalo do dnes . Děkuji Přejí krásný den.

  1. Petra Bilaniukova Odpovědět
   12.12.2022 14:46

   Dobrý den, velmi nás mrzí, že se tak nestalo dodnes. Jediným vhodným řešením aktuálně bude doptat se na úřadě, kde se naskytl problém a proč parcela není opět stavební. Pokud budete mít více informací, neváhejte se na nás obrátit.

   Za Investici v aukci
   Petra Bilaniuková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


„Máme dlouholeté zkušenosti v oboru a inovační propojení aukčního prodeje s online prostředím.“Naše aukce