Provedli jsme test investorů, jaké byly výsledky?

Natálie Havlíčková
Přečteno 54x

Před nějakou dobou jste měli možnost si v jednom z našich článků udělat osobní test toho, jak moc jste vhodní pro investování do zemědělské půdy. Test se skládal z několika otázek, na které je potřeba znát správnou odpověď, abyste se v případě investování nespálili. Stejnému testu jsme podrobili několik z vás v dotazníku a zjistili tak, která témata je třeba ještě více přiblížit a ve kterých jste naopak velmi zběhlí.

Pojďme si tedy otázky a správné odpovědi na ně zrekapitulovat.

Otázka č.1

Víte jaký je rozdíl mezi ornou půdou a trvalým travním porostem?

Právě to byla první otázka našeho testu a pro naše dotázané se zdála být také nejsnazší. Přesto někteří odpověděli, že rozdíl neznají, proto ve zkratce základní rozdíl uvedeme. Orná půda je buď obdělávaný pozemek za účelem pěstování plodin, nebo půda nechána ladem či dočasně zatravněný pozemek v rámci střídání plodin. Oproti tomu trvalý travní porost je pozemek, na kterém rostou trávy a byliny, mohou na něm být rozptýleny stromy a pozemek není zařazen do systému střídání plodin.

Otázka č.2

Počítáte s větší počáteční investicí?

Tato otázka se stala největším kamenem úrazu. Počty odpovědí ANO a NE byly téměř totožné. Je dobré říct, že je velmi subjektivní, co je pro koho velká počáteční investice. Avšak pokud plánujete investovat do zemědělské půdy, je třeba počítat s investicí nejméně desítek až stovek tisíc v závislosti na velikosti pozemku, ceně půdy na metr čtvereční a na kritériích, které ji ovlivňují. Parametry ovlivňující cenu pozemku jsme vám shrnuli ZDE v článku. Pokud se chystáte investovat do pozemků s vyšším investičním potenciálem, počáteční vklad bude také patřičně vyšší.

Otázka č.3

Co je pacht a pachtovní smlouva?

Tady se dotázaní ukázali jako skuteční odborníci. Bez mála všichni odpověděli ANO. Pokud by i však stále někdo nebyl jistý, jaký je například rozdíl mezi nájemní a pachtovní smlouvou, doporučujeme vám přečíst si článek ZDE, ve kterém vám odpovíme snad na všechny vaše otázky.

Otázka č.4

Víte, jaký je rozdíl mezi výlučným a podílovým vlastnictvím?

Ani čtvrtá otázka se neukázala jako chyták, přesto zde nebyla stoprocentní úspěšnost. Proto také v krátkosti uvedeme rozdíl mezi těmi to dvěma možnostmi vlastnictví pozemku. V případě výlučného vlastnictví vlastní pozemek jedna osoba a takový podíl bývá označen jako 1/1. Naopak podílové vlastnictví se vyskytuje v situacích, kdy pozemek vlastní několik osob či subjektů. Dle jejich počtu se pak uvádí zlomek podílového vlastnictví – 1/2, 1/3, 2/3 atd. Nakoupit do výlučného vlastnictví můžete pozemek také v případě, že jej prodávají vlastníci všech podílů.

Otázka č.5

Víte, jaký je vývoj cen zemědělské půdy v ČR?

Zrovna tato otázka se pro vás stala tou nejobtížnější. Není divu, v době takto vysoké inflace se cena orné půdy mění poměrně vysokým tempem. Cena půdy a její zdražování je velmi komplexní téma, kterému se na našem blogu hojně věnujeme. Pokud se chcete v cenách půdy trochu lépe orientovat, doporučujeme přečíst si tuto sérii našich článků – Vliv inflace na cenu pozemků, 6 důvodů zdražování půdy a pokud potřebujete zjistit cenu konkrétního pozemku, měl by vám pomoc náš TIP: Jak zjistit tržní cenu pozemku.

Otázka č.6

Víte, co je bonita a BPEJ?

Poslední otázka našeho testu se ptala na jedno z nejdůležitějších kritérií ovlivňující cenu půdy. Právě proto je velmi důležité vědět, co bonita je. BPEJ je speciální kód, který skrývá všechny podstatné informace o kvalitě a vlastnostech půdy, pomocí toho zjistíte produktivitu půdy. Od tohoto kódu se odvíjí výše bonity uváděné v Kč. Čím je vyšší bonita, tím je vyšší také tržní cena pozemku. Pozor, bonita však neodpovídá výše ceny tržní!

To je k jednotlivým otázkám z testu vše. Je vidět, že většina z našich čtenářů je tu skutečně správně a má předpoklady k tomu být vhodným investorem do zemědělské půdy. Největší radost máme z odpovědí na otázku číslo 3. Je zde jasné, že si většina dotázaných uvědomuje také možnost pasivního příjmu v podobě pachtu.

Dejte nám vědět do komentářů, které odpovědi překvapily vás, popřípadě jaké jsou vaše výsledky!

Věříme, že po dnešní rekapitulaci by vás už žádná otázka nezaskočila a že jste tak dostatečně připraveni na případnou investici do zemědělských pozemků.

V případě dotazů neváhejte zanechat komentář nebo kontaktujte autorku článku.

Poslat dotaz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


„Máme dlouholeté zkušenosti v oboru a inovační propojení aukčního prodeje s online prostředím.“Naše aukce