Otázky, na které odpovědět před nákupem pozemku

Natálie Havlíčková
Přečteno 501x

Už jste někdy uvažovali nad tím, že koupíte investiční pozemek, ale nejste si jistí, zda je to dobrá volba? Podívejte se na to, jaké otázky byste si měli položit před tím, než se do investování vrhnete. Zjistíte tak, zda je pro vás právě pozemek vhodnou investicí, lépe se ujistíte, jaká jsou vaše kritéria a preference a budete vědět, jak dále postupovat. Tak jdeme na to!

Myšlenková mapa otázek

1. Je pro mě investice do pozemků vhodná?

Je důležité se ujistit, zda je investování do pozemku tou správnou cestou pro vás. Někteří investoři jsou vhodnější pro inovativnější způsoby investic, někteří zase nezvládají být vystaveni většímu riziku, a proto je pro ně konzervativnější způsob investování ve formě koupě pozemku ideální volba. Půda je neobnovitelná komodita, jejíž hodnota stále roste, a to vám při investování dává velikou jistotu i v krizi. Je třeba se ale v tématu dobře orientovat, a proto je dobré udělat si test investora, který vám odpoví, zda jste vhodný pro investování do pozemků.

Takový test si můžete udělat na našem portále ZDE v článku Investiční test.

2. Znám svou limitní cenu?

Při investování obecně je nesmírně důležité vědět, kolik můžete ze svých financí na investice vyčlenit. U pozemků je to možná ještě důležitější. Nabídka pozemků není neomezená, a proto nemusí být jednoduché najít takovou nabídku, která odpovídá vašim představám. A právě cena bývá hlavním kritériem výběru. Dejte si ale pozor, zda je nabídka stále výhodná. Je třeba myslet i na to, jakou výměru za danou limitní cenu pořizujete. Pokud limitní cenu nemáte a spíše se soustředíte na jiná kritéria, není na škodu si alespoň pomyslně stanovit hraniční cenu za m2. To vám zaručí, že případná koupě bude výhodná a dle vašich finančních možností.Jaké faktory ovlivňují cenu pozemku se dozvíte v našem článku ZDE.

3. Rozhoduje lokalita?

Lokalita je zpravidla druhým nejzásadnějším parametrem při výběru pozemku. A to především v případech, že v budoucnu chcete s pozemkem nějak osobně nakládat a je důležité ho mít v přijatelné vzdálenosti od bydliště. Pokud uvažujete nad koupí pozemku pro uložení peněz a pro jejich zhodnocení, často není nutné, aby se pozemek nacházel na konkrétním místě. Pokud je tomu tak, nabídka pozemků bude širší a máte větší možnost výběru. I proto je důležité mít dobře rozmyšleno, zda ve vašem případě hraje lokalita natolik zásadní roli.

4. Požaduji konkrétní výměru?

Velikost pozemků a její důležitost se obvykle odvíjí o toho, zda máte stanovenou limitní cenu a jaký je váš budoucí záměr. Pokud víte, že pozemek budete v budoucnu využívat pro specifické účely jako je například výstavba a požadujete konkrétní výměru, je jasné, že i velikost se stává dalším podstatným kritériem. Pokud je tomu jinak, není na škodu od velikosti upustit, rozšířit si tak nabídku potenciálních pozemků a soustředit se více na investiční potenciál.

5. Přístupnost pozemku, je nutná?

Další otázka, kterou je třeba si položit je, zda je pro vás důležité, aby měl pozemek vlastní přístup na pozemní komunikaci. Právě dopravní obslouženost významně zvyšuje investiční potenciál pozemku. Pokud ale hledáte pozemek pro uložení peněz, není přístupová cesta důležitá. V takovém případě by tento benefit, který může významně zvednout cenu pozemku, byl nežádoucí. Pokud přístupovou cestu požadujete a vybraný pozemek ji nemá, existují i způsoby, jak ji zřídit. O tom jsme napsali v článku o přístupové cestě.

6. Záleží mi na klasifikaci v územním plánu?

Další kritérium, u kterého je nezbytně důležité vědět, jak plánujete s pozemkem nakládat, je jeho klasifikace dle územního plánu. Tak zjistíte, jak lze pozemek nadále využívat. Pokud tedy máte konkrétní záměr, musíte hledat pozemek, který tomu svým účelem odpovídá. Pokud vám na klasifikaci nezáleží, hledání ideálního pozemku bude snazší. O tom, jak se lépe vyznat v územním plánu se můžete dočíst v našem článku ZDE.

7. Potřebuji výlučné vlastnictví?

Možná vás to ani nenapadlo, ale zajímavá investice může být i koupě podílového vlastnictví některého pozemku. Podíly pozemků jsou levnější, než pozemky ve 100% vlastnictví a skrývají silný investiční potenciál. I podílové vlastnictví tak může být vhodnou variantou pro investici do pozemků. To především v případě, že chcete pouze zhodnotit své peníze a ukrýt je před krizí. V případě, že se nebojíte dlouhodobé investice, možností je také postupné nakoupení pozemků od více podílníků a následného vytvoření výlučného vlastnictví.

Pokud jste díky naší myšlenkové mapě otázek zjistili odpovědi o svém ideálním investičním pozemku, je právě na čase začít hledat vhodnou nabídku.

Pro konkrétní nabídku můžete zkusit kontaktovat naše makléře, kteří vám pomohou s hledáním.

V případě dotazů neváhejte zanechat komentář nebo kontaktujte autorku článku.

Poslat dotaz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


„Máme dlouholeté zkušenosti v oboru a inovační propojení aukčního prodeje s online prostředím.“Naše aukce